Pohlavné choroby

Chlamýdie (Chlamydia Trachomatis)

Chlamýdiová infekcia je jednou z najznámejších sexuálne prenosných ochorení. Tento druh pohlavne prenosnej choroby je známy už od čias Faraónov, avšak až teraz za posledných 15. rokov sa klasifikuje ako sexuálne prenosná choroba. Pôvodcom chlamýdiovej infekcie je intracelulárna, gramnegatívna baktéria Chlamydia Trachomatis, ktorá vyvoláva infekcie v oblasti uro – genitálneho systému.

Táto baktéria nie je schopná prežiť bez bunky hostiteľa, takže nákaza na verejných toaletách je takmer nemožná. Sú však známe prípady, kedy pacienti a infikovaní chlamýdiou trachomatis kategoricky odmietajú pohlavný styk, takže sa pripúšťa možnosť nákazy prostredníctvom použitia uteráka, vreckovky alebo spodnej bielizne bezprostredne po použití infikovanou osobou.

Chlamýdiová infekcia je veľmi infekčná sexuálne prenosná choroby. Tehotná žena, ktorá má chlamýdiovú infekciu, môže počas pôrodu infikovať svoje dieťa. U novorodenca môže chlamýdia spôsobiť veľmi vážny zápal pľúc, ktorý môže viesť k dlhodobým respiračným problémom. Okrem toho je chlamýdia častou príčinou očných infekcií u novorodencov.

Existuje vysoké (až 60%) riziko nákazy chlamydiou trachomatis pri nechránenom pohlavnom styku. Len pre porovnanie, šanca nakazenia HIV vírusom pri nechránenom pohlavnom styku je 0,3 až 0,6%. Z tohto je zrejmé, že šírenie chlamýdiovej infekcie je pomerne rýchle.

Chlamýdiová infekcia, hlavne jej neliečená forma spôsobuje u oboch pohlaví, poruchy plodnosti. U žien je príčinou častých zápalov v malej panve. Neliečená chlamýdiová infekcia z pošvy prechádza cez maternicu na vajcovody až k vaječníkom, odkiaľ sa veľmi ľahko dostáva do dutiny brušnej a spôsobuje vznik zrastov.

U mužov chlamýdia vyvoláva infekciu močových ciest, poškodzuje spermie. Ovplyvňuje ich množstvo a predovšetkým kvalitu, čo často vedie k neplodnosti muža. Spermie napadnuté chlamýdiou sú až 3 krát viac poškodené ako spermie zdravého muža.