Pohlavné choroby

Diagnostika a liečba genitálneho herpesu

Genitálny herpes patrí medzi tie sexuálne prenosné ochorenia, ktoré sa bohužiaľ nedajú vyliečiť. Ak sa raz vírusom herpes simplex nakazíte, tak ostáva vo vašom tele po celý život. Je len otázka času v akých častých intervaloch sa ataky herpesu, respektíve oparu, čo herpes simplex spôsobuje, bude opakovať.

Diagnostika genitálneho herpesu

Diagnostika pokiaľ je prítomný opar nie je náročná. Avšak lekár sa musí uistiť, že ide skutočne o vírus herpesu odobratím steru z vyrážky. Rovnako je možné urobiť serologické vyšetrenie na prítomnosť vírusu herpesu zo vzorky krvi. V tomto prípade musíme počítať s veľmi vysokou, skríženou reakcií medzi typom HSV I a HSV II. Tento spôsob diagnostiky nie je až taký spoľahlivý ako odobranie steru z vyrážky.

Liečba genitálneho herpesu

Genitálny herpes ako každý iný herpes sa vyliečiť nedá. Počas výsevu sa na zmiernenie príznakov a urýchlenie hojenia používajú lieky (acyklovir) alebo vodička na potieranie vyrážok. Ak sú výsevy časté, lekár môže odporučiť denné užívanie dvoch až troch tabletiek acykloviru po dobu niekoľkých mesiacov, aby sa znížila frekvencia a rozsah výsevov. V lekárni na dnešnom trhu je možné zakúpiť maste, utišujúce gély alebo olejčeky, ktoré vám zmiernia nepríjemné problémy, ktoré nepochybne herpes simplex spôsobuje.