Pohlavné choroby

Diagnostika a liečba HPV

Ľudský papilomavírus je pôvodcom rôznych kožných bradavíc na tele infikovanej osoby. HPV patrí medzi veľkú skupinu sexuálne prenosných ochorení. Inkubačná doba ochorenia je široká od 3. týždňov až do 8. mesiacov môže choroba prebiehať bezpríznakovo. Pri HPV infekcii veľa závisí od imunitného systému infikovanej osoby. Mnohí z nás prekonali túto sexuálne prenosnú chorobu a ani o tom sami nemusia vedieť.

Diagnostika HPV

Diagnostiku HPV veľmi uľahčuje prítomnosť kondylómov. Komdylómy sú viditeľné voľným okom. Ich najčastejší výsev u žien je v oblasti vonkajšieho genitálu, pošvy alebo na krčku maternice. U mužov sa objavujú najčastejšie na penise, miešku a v okolí konečníka. Každá žena by aspoň raz do roka mala chodiť na pravidelné gynekologické vyšetrenie, kde lekár odoberie ster z krčka maternice, urobí tzv. cytologické vyšetrenie.

Z neho sa dá rozpoznať, či bunky pošvového epitelu sú fyziologické, ale majú tendenciu k onkologickému zvrhávaniu sa k tvorbe prekanceróz. Lekár môže zistiť prítomnosť HPV aj cieleným sterom, ktorý následne pošle do špecializovaného laboratória na DNA analýzu HPV, ktorá sa robí PCR metódou (polymerázová reťazová reakcia). V súčasnosti je táto metóda na diagnostikovanie HPV najspoľahlivejšia.

Liečba HPV

Ľudský papilomavírus je sexuálne prenosná choroba, ktorá sa dá liečiť, ale nedá sa vyliečiť. Komdylómy ako jeden z hlavných príznakov HPV infekcie sa objavujú opakovane. V 20. až 30.% prípadov komdylómy zanikajú spontánne. Nedá sa však dopredu určiť, ktoré lézie samovoľne zaniknú, a ktoré sa budú šíriť ďalej. Liečbu tak môžeme rozdeliť na lokálnu, ktorú si aplikuje sám pacient a na liečbu podávanú lekárom.

Najčastejšie sa podáva tzv. chemická liečba 10 až 25% roztokom podophyllinu, ktorý sa aplikuje len na prítomné komdylómy a musí sa niekoľko dní tento liečebný postup opakovať, pokým sa komdylómy nestratia. Okrem roztoku existujú aj krémy s podobným účinkom, ktoré sú tiež veľmi využívané v liečbe a odstránení kondylómov. Ďalej sa používa zmrazovanie, laserová chirurgia alebo klasická chirurgia, či podávanie interferónov injekčnou formou.

Niektoré z metód sa uplatňujú aj v prípade, keď je žena tehotná a boli jej diagnostikované kondylómy. Tak ako u väčšina pohlavne prenosných ochorení aj pri HPV infekcii sa liečia obaja sexuálny partneri súčasne. Aby sme HPV infekcii predchádzali, je možné dať sa zaočkovať. V súčasnosti na trhu sú dostupné dva preparáty, ktoré sa používajú v prevencii proti nakazeniu sa HPV, ako aj pri zmiernenie následkov, ak už jedinec je HPV infikovaný.