Pohlavné choroby

Diagnostika a liečba syfilisu

Syfilis alebo lues patrí medzi tie pohlavne prenosné choroby, ktoré nie je ľahké diagnostikovať. Príznaky sa nemusia objaviť hneď po infikovaní, a preto dlho ostáva neodhalená a nepozorovateľne sa tak môže šíriť ďalej. Syfilis na seba upozorní až vtedy, keď choroba prejde do druhého štádia a objavia sa na tele postihnutého nepekné kožné zmeny v podobe kondylómov. Tieto kožné vyrážky praskajú a v tomto štádiu sú veľmi infekčné.

Diagnostika syfilisu

Syfilis sa vo väčšine prípadov diagnostikuje pri lekárskej prehliadke, pomocou krvného testu, alebo preskúmaním kožnej vyrážky pod mikroskopom. Pozitívne preukázanie syfilisu z krvného testu je možné urobiť po 4. až 6. týždňoch od nákazy. U nás sa táto skúška označuje skratkou BWR alebo TPHA (Treponema pallidum hemaglutinačný test).

Ak je prítomný tvrdý vred, tak ten sa vyznačuje výraznou tvrdosťou. Obvykle býva len jeden, je kruhovitého tvaru, veľký asi ako necht a od okolia je ostro ohraničený úzkym, hladkým okrajom. Ak sa odoberie ster z povrchu tohto vredu, dá sa preukázať prítomnosť baktérie – pôvodcu syfilisu. Môže nastať situácia, že napriek tomu, že lekár má vážne podozrenie na infikovanie syfilisom, ale testy sú negatívne, môže počkať 6 týždňov a testy zopakovať. Táto doba je dostatočne dlhá na to, aby si telo vytvorilo protilátky proti syfilisu, čo sa následne preukáže v krvnom teste.

Liečba syfilisu

Tak ako u všetkých sexuálne prenosných ochorení, tak aj u syfilisu sa musia liečiť obaja partneri súčasne. Syfilis sa dá liečiť antibiotikami, ktoré sa môžu podávať aj injekčne, dokonca aj v pokročilom, treťom štádiu choroby. Poškodenie orgánov, ktoré však v tomto štádiu nastáva je nezvratné a nedá sa napraviť.