Pohlavné choroby

Diagnostika a liečba trichomoniázy

Trichomoniáza ako jedna zo sexuálne prenosných ochorení sa v akútnom štádiu dá veľmi rýchlo diagnostikovať. Problém je však v tom, že trichomoniázy z akútneho štádia veľmi rýchlo prechádza do chronického štádia, ktoré je často bezpríznakové a tak sa choroba nepozorovateľne môže šíriť ďalej.

Diagnostika trichomoniázy

Diagnostika v akútnom štádiu ochorenia je pomerne jednoduchá a rýchla. Akútne štádium u ženy je sprevádzané typickým speneným výtokom, ktorý lekár odoberie a môže vyšetriť pod mikroskopom hneď v ambulancii. V tzv. natívnom preparáte (na sklíčko lekár nanesie štetôčkou odobranú vzorku výtoku, kvapne naň kvapku fyziologického výtoku a vyšetrí tento preparát pod mikroskopom) vidno bičíkovce spôsobujúce trichomoniázu.

Ak si týmto vyšetrením nie je lekár 100% istý, môže odobrať vzorku výtoku a v špeciálnych pôdach poslať na vyšetrenie trichomoniázy. Obyčajne výsledky sú do jedného týždňa. Často sa stáva, že na trichomoniázu sa príde náhodne, hlavne ak žena nemá žiadne viditeľné príznaky, a to pri pravidelnej preventívnej prehliadke, kde sa odoberá cytológia.

Diagnostika u mužov je o niečo náročnejšia, pretože u nich trichomoniáza nevyvoláva také výrazné problémy ako u žien. Ak sa však objaví výtok z penisu, odoberie sa vzorka, ktorá sa posiela do laboratória na vyšetrenie. No to sa stáva len v zriedkavých prípadoch.

Liečba trichomoniázy

Najčastejším spôsobom liečby trichomoniázy ja podanie antibiotík pre orálne (cez ústa). Ak je žena tehotná, tak je možné okrem prvého trimestru podať antibiotiká ale vaginálnou cestou. Keďže trichomoniáza je sexuálne prenosná choroba, tak sa musia liečiť obaja (poprípade viacerí) partneri súčasne.

Pokyny lekára je nutné dodržať, lebo sa môže choroba opätovne vrátiť. Liečba obyčajne trvá 7 až 10 dní a vhodné je sa po dobu liečby vyhnúť pohlavnému styku, ktorý by priebeh liečby mohol narušiť a predĺžiť.