Pohlavné choroby

Genitálny herpes (Herpes genitalis)

Genitálny herpes, herpes genitalis patrí medzi vysoko nákazlivé, vírusové, sexuálne prenosné ochorenie. Výskyt genitálneho herpesu je celosvetový. V Európe je to 7 až 28% populácie, ktorá trpí na toto pohlavne prenosné ochorenie. Pôvodcom genitálneho herpesu je vírus Herpes simplex.

Existuje osem subtypov vírusu herpes simplex, ale len dva z nich sú schopné vyvolať toto ochorenie. Herpes simplex typu 1 (HSV I) najčastejšie vyvoláva výsev okolo úst a na perách, veľmi ojedinele môže spôsobiť problém v oblasti genitálií a konečníka. Herpes simplex typu 2 (HSV II), ten je pôvodcom genitálneho herpesu (oparu) a aj v okolí konečníka, ale nezapríčiňuje vznik oparu na perách a v okolí úst.

Herpes vírus sa prenáša len priamym kontaktom pokožky s postihnutým miestom, aj keď infikovaný človek nemal práve prítomný výsev. U ženy sa laboratórnym testom dá preukázať prítomnosť tohto vírusu, aj keď nemá prítomné vyrážky. Ak sa vyrážky objavia vtedy sa choroba stáva veľmi infekčnou, a napríklad človek s oparom na ústach pri orálnom styku, môže vírusom nakaziť genitálie svojho partnera. Preto sa odporúča vyhýbanie sa pohlavného styku v čase výsevu.

U ženy, ktorá sa infikovala herpes vírusom počas tehotenstva po prvýkrát, alebo ním trpela ešte pred otehotnením, mala by túto skutočnosť oznámiť svojmu lekárovi. V oboch prípadoch existuje riziko prenosu hespes vírusu na dieťa počas pôrodu. Pri akútnom výseve herpesu, je primárne volený cisársky rez (operačné ukončenie tehotenstva), aby sa zabránilo infikovaniu novorodenca. Ak žena na herpes v minulosti trpela a v čase pôrodu nemá prítomné vyrážky, môže rodiť spontánne, teda vaginálnou cestou.

Zákernosť herpes vírusu spočíva v tom, že sa ukrýva v nervových bunkách tela, kde ho imunitný systém nevie odhaliť. Herpes vírus je tak pre imunitný systém človeka neviditeľný. Herpes je nevyliečiteľné ochorenie a u mnohých ľudí sa objavuje periodicky. Často sa objavuje v období, keď človek prekonal nejakú chorobu (chrípku, nádorové ochorenie atď).

Aktivovať ho môže aj stres a podráždenie v oblasti jeho najväčšieho výskytu, u žien menštruácia, horúčka alebo opaľovanie. U žien herpes vírus zvyšuje riziko vzniku rakoviny krčka maternice. Takisto aktívne štádium herpesu zvyšuje riziko nákazy HIV vírusom. Otvorené herpetické vyrážky sú výbornou vstupnou bránou pre preniknutie HIV do krvného obehu.

Dobrá rada nakoniec. Nebozkávajte sa s človekom, ktorý má na ústach opar, nedeľte sa s ním o spoločný pohár, alebo príbor, či uterák, ak má genitálny herpes. Úplne sa vyhýbajte pohlavnému styku (análnemu, vaginálnemu alebo orálnemu), keď sa u vás alebo partnera objavia príznaky herpesu. Vždy s takouto osobou používajte kondóm (prezervatív) a nemilujte sa ani keď použijete kondómom, ak má partner výsev. Hrozí nákaza tých častí teľa, ktoré kondóm nepokrýva.