Pohlavné choroby

Hepatitída typu B

Hepatitída typu B je pohlavne prenosné ochorenie, ktorého pôvodcom je špecifický DNA vírus , ktorý napáda pečeň (hepar). Tento vírus pre človeka môže byť až smrteľný. Postihnutý jedinec nemusí mať žiadne príznaky, ale pre svoje okolie je infekčný a môže túto pohlavne prenosnú chorobu šíriť ďalej. Hepatitída typu B vyvolaná HBV (hepatitis B virus) môže prebiehať v štyroch formách. Buď ako akútna infekcia, chronická infekcia alebo vo forme fulminantnej hepatitídy s masívnou nekrózou pečene, či infekcia súčasne s vírusom typu B (HBV).

Hepatitída typu B sa prenáša akýmkoľvek pohlavným stykom (vaginálnym, orálnym aj análnym). Okrem tohto k prenosu infekcie dochádza aj transfúziou krvi, používaním kontaminovaných ihiel napríklad pri podávaní drog u narkomanov, či absolvovaním dialýzy. Popísaný je aj prenos z matky na plod, hlavne ak matka má aktívnu fázu ochorenia v poslednom trimestri tehotenstva.

Riziko takéhoto prenosu hepatitídy typu B je veľmi vysoké (80 až 90%). Takýmto deťom sa hneď po pôrode padávajú protilátky na boj proti HBV a až v 90% zabráni prepuknutiu hepatitídy. Zo zvyšných 10% detí sa stávajú celoživotnými nosičmi vírusu typu B a existuje u nich vyššie riziko ochorenia pečene a aj to, že môžu vírusom nakaziť aj iných ľudí.

Medzi najrizikovejšie skupiny, ktoré sa môžu veľmi ľahko nakaziť vírusom hepatitídy sú drogovo závislí ľudia, zdravotnícky personál a homosexuáli. HBV sa nachádza v týchto telesných tekutinách, ktoré sa stávajú zdrojom nákazy a šírenia ochorenia. Predovšetkým sa vírus hepatitídy typu B nachádza v mužskom spermatu, v slinách, v slzách, v pote, v materskom mlieku a v rôznych patologických výpotkoch.

Inkubačná doba infekčnej hepatitídy typu B je veľmi rozsiahla od jedného mesiaca až po dobu šiestich mesiacov. Ľudia, ktorí sú prenášači HBV by mali vždy používať pri pohlavnom styku prezervatív. V staršom veku u prenášačov sa zvyšuje riziko cirhózy pečene (progresívne ochorenie pečene, ktoré ničí pečeň), rakoviny pečene a celkovej oslabenosti imunity, čím sa človek stáva menej odolný voči iným vírusom a baktériám.