Pohlavné choroby

Kvapavka (Gonorea)

Kvapavka alebo gonorea ako sa často zvykne táto choroba označovať je považovaná za veľmi nákazlivé bakteriálne ochorenie. Mnohý z vás by sa domnievali, že je už prežitkom, že je to choroba minulosti, ale bohužiaľ tomu tak nie je. Štatistiky nepopustia a z roka na rok hlásia vyššie a vyššie čísla nakazených ľudí trpiacich kvapavkou, gonoreou.

Pôvod slova gonorea je v gréčtine a v preklade znamená „semenotok, polúcia“. Druhé označenie pre túto sexuálne prenosnú chorobu, teda slovo kvapavka je pôvodom z Nemecka odvodená od slova drippen = kvapkať. Obe tieto označenia pohlavne prenosnej choroby poukazujú na dve z najväčších príznakov tejto bakteriálnej choroby.

V období pred rokom 1929 predstavovala kvapavka, gonorea pre ľudstvo veľké riziko. Bolo to totiž obdobie pre objavením antibiotík, teda možnej záchrany na vyliečenie. Pôvodcom kvapavky sú gramnegatívne diplokoky (gonokoky), čiže baktérie, ktoré boli objavené v roku 1879 nemeckým dermatológom Albertom Neisserem a z tohto dôvodu nesú označenie neisseria gonorea.

Pri odobraní vzorky a vyšetrením pod mikroskopom sa lekárovi ponúka obraz baktérií, ktoré sa veľmi podobajú na kávové zrná respektíve na žemľu. Gonokoky sú veľmi citlivé na zmenu prostredia, a to hlavne na zmenu teploty a kyslík, preto mimo tela hostiteľa nie sú schopné prežiť. Takže je úplne vylúčená možnosť nákazy na verejných toaletách, pri lekárskom vyšetrení, ak bola pred vami vyšetrovaná pacientka s týmto ochorení, alebo pri používaní spoločného uteráka.

Na snímke urobenej pod mikroskopom veľmi detailne vidno pôvodcu kvapavky, baktériu označovanú aj neisseria gonorea.

Kvapavka, gonorea sa prenáša výlučne pohlavným stykom (vaginálnym, orálnym alebo análnym). Infekcia sa môže objaviť v krčku maternice u ženy, vo vagíne, v močovej trubici, konečníku alebo v hrdle. Zákernosť tejto choroby je v tom, že takmer u väčšiny prípadov prebieha nepoznane, bez výraznejších problémov. Infikovaná osoba len veľmi ťažko zistí, že má nejaké zdravotné problémy.

Až u 80% nakazených sa nemusia objaviť žiadne symptómy, čo veľmi sťažuje diagnostiku kvapavky a jej včasné liečenie. Hlavne u žien neliečená kvapavka, gonorea predstavuje veľkú hrozbu, pretože infekcia z krčku maternice pokračuje ďalej, napáda vajcovody a vyvoláva chronický zápal v malej panvy.

Dôsledkom týchto zápalov sa tvoria zrasty v malej panvy, vajcovody sa stávajú nepriechodnými, čo ženu môže ohroziť aj na živote, pretože stúpa riziko mimomaternicového tehotenstva alebo dokonca neliečená kvapavka vedie až k sterilite. Veľmi nebezpečná kvapavka je prípade, že žena je tehotná.

Tehotná žena môže preniesť kvapavku počas pôrodu na plod a novorodencovi tak zapríčiní slepotu alebo meningitídu (zápal mozgových blán a miechy). Aby sa slepote novorodencov zabránilo, po pôrode sa im kvapká antibiotikum do očí. V rámci prenatálnej starostlivosti sa všeobecne zaviedlo vyšetrenie tehotnej ženy na kvapavku.