Pohlavné choroby

Mykóza (Kvasinková infekcia)

Kvasinková infekcia alebo mykóza je druhou najčastejšou príčinou podráždenia pošvy. Častejšie spôsobuje problémy ženskej časti populácie. To však nevylučuje fakt, že občas problémy môžu mať aj muži. Aj po absolvovaní cielenej liečby sa často problémy opakujú. Môžem smelo vyhlásiť, že mykózou trpí skoro každá druhá žena a určite každá z nás sa v živote aspoň raz na mykózu liečila.

Pôvodcom mykotickej infekcie je najčastejšie kvasinka candida albicans. Presnejšie povedané jej premnoženie. Candida albicans je mikroorganizmus, ktorý sa bežne nachádza v ľudskom tele a pokiaľ je v pošve prirodzené kyslé prostredie, tak nespôsobuje žiadne problémy. K svojmu životu táto kvasinka potrebuje vlhko, teplo a dostatok cukru.

Jej premnoženie spôsobuje napríklad zmena pošvového prostredia (že kyslé sa zmení na zásadité), tehotenstvo alebo cukrovka, môžu taktiež vyvolať mykózu. Aj dlhodobé užívanie antikoncepčných tabliet, či antibiotická liečba sú spúšťačom tejto infekcie.

Zvýšený príjem cukrov v podobe sladkostí, ovocia alebo ovocných štiav tento stav len zhoršuje. Takže z toho je jasné, že kvasinková infekcia sa neprenáša len pohlavným stykom, ale môže vzniknúť aj bez neho. Pohlavný styk však tento stav ešte viac zhoršuje a problémy sa potom môžu vyskytnúť u oboch partnerov.