Pohlavné choroby

Ľudský papilomavírus (HPV)

Infekcia ľudským papilomavírusom – HPV (human papilomavirus) je považovaná za jednu z najrozšírenejších pohlavne prenosných ochorení. Ľudský papilomavírus je zodpovedný za vznik rady kožných lézií a to hlavne v genitálnej oblasti. Tieto kožné lézie odborne nazývame venerickými bradavicami alebo condylomata accuminata.

Dnešné štúdie dokazujú, že asi 75 až 80% sexuálne aktívnych mladých ľudí sa aspoň raz v živote stretlo s infekciou spôsobenou HPV. Ľudským papilomavírusom sa jedinec môže nakaziť výhradne pohlavným stykom, či už vaginálnym, análnym alebo orálnym. Touto chorobou trpia často aj homosexuáli.

K infekcii dochádza tesným kontaktom slizníc, pričom prenos vírusu je uľahčený drobnými léziami (trhlinkami). Ako pri každom vírusovom ochorení sa príznaky dajú síce liečiť, ale nedajú sa vyliečiť. Ak sa raz človek vírusom nakazí, vírus v jeho tele ostáva po zvyšok jeho života. Potom je to len otázka imunity, ako často sa budú objavovať jednotlivé príznaky daného ochorenia.

Ľudský papilomavirus patrí medzi DNA vírusy. Jedná sa o vírus, ktorý rovnako napáda ženy ako aj mužov. Existuje už viac ako 100 typov HPV, ktoré môžu napadnúť rôzne časti tela. Asi 30 z nich postihuje oblasť genitálií a sú známe ako genitálne ľudské papilomavírusy. Tie delíme na onkogénne (rakovinotvorné) a neonkogénne (benígne = nezhubné).

Neonkogénne HPV (HPV typu 6, 11) spôsobujú najčastejšie vznik kondylómov, teda sú pôvodcami rôznych kožných lézií. Na to, že komdylómy sú vyvolané prítomnosťou ľudského papilomavírusu sa prišlo až v roku 1949. Onkogénny typ HPV (HPV typ 16, 18) vyvoláva abnormálne zmeny na bunkách sliznice krčku maternice.

Tieto zmeny môžu časom samovoľne zmiznúť, ale bohužiaľ často vedú k vzniku prekanceróz až k vzniku rakoviny krčku maternice. Ak tehotná žena má komdylómy, to nie je ešte dôvod, aby nemohla rodiť spontánne. Komdylómy nie sú dôvodom k primárnemu cisárskemu rezu.