Pohlavné choroby

Príznaky chlamýdiovej infekcie

Chlamýdiová infekcia ako jedna z najčastejších pohlavne prenosných ochorení súčasnosti nemá výrazné príznaky, ktorými by na seba upozornila. Práve táto skutočnosť spôsobuje, že chlamýdiová infekcia ostáva neliečená a spôsobuje v budúcnosti napríklad poruchy plodnosti.

Inkubačná doba chlamýdiovej infekcie je 1 až 3 týždne od preniknutia choroboplodných zárodkov do organizmu.Obvykle u žien chlamýdia prebieha bez výrazných symptómov, ale u mužov sú príznaky zistené v začiatkoch ochorenia.

U mužov sa chlamýdiová infekcia prejaví najčastejšie pocitom pálenia, rezania a bolesti pri močení. Muži často opisujú bolesti semenníkov a prostaty, nemožnosť sa úplne vymočiť. Môže sa objaviť aj číry výtok z penisu. Chlamýdiová infekcia môže spustiť tvorbu protilátok proti spermiám, čo neskôr ovplyvňuje tvorbu spermií, ich množstvo a kvalitu a nakoniec vedie až neplodnosti muža.

U žien chlamýdie osídľujú endocervix. Prítomnosť baktérie chlamydie trachomatis spôsobuje hlienovitý výtok z pošvy a tiež podmieňuje časté zápaly v malej panve. Objaviť sa môžu problémy pri močení, a to pálenie a svrbenie. Infikované ženy sa sťažujú a časté krvácanie aj mimo periódy, bolesť pri pohlavnom styku a zníženie sexuálnej túžby, sú tiež častými príznakmi chlamýdiovej infekcie.

Zákernosťou tejto pohlavne prenosnej choroby je to, že môže postupovať vyššie, a tak infikuje vajcovody a vaječníky. Môže sa takto dostať až do brušnej dutiny, kde spôsobuje zrasty. Chlamýdiová infekcia má na svedomí zúženie a nepriechodnosť vajcovodov, poruchy plodnosti ženy, spôsobuje samovoľné potraty alebo môže vyvolať predčasný pôrod.

Asi 40% novorodencov matiek s chlamýdiou sa pôrodom nakazí a trpia zápalom očných spojiviek. Sú menšieho vzrastu, neprospievajú, pretože majú často aj zažívacie problémy, ku ktorým sa pridajú aj respiračné problémy.