Pohlavné choroby

Príznaky, diagnostika a liečba hepatitídy typu B

Hepatitída typu B je pomerne známou nie len sexuálne prenosnou chorobou. Dobrá správa je tá, že proti hepatitíde typu B sa dá spoľahlivo a bezpečne zaočkovať účinnou vakcínou, ktorá je pre každého dostupná. Hlavne na prevenciu by mali vo zvýšenej miere dbať ľudia, ktorí patria do rizikovej skupiny (ako je zdravotný personál, homosexuáli a narkomani) a hrozí, že sa vo svojom živote často stretávajú s ľuďmi, ktorí sú už nakazení hepatitídou typu B.

Príznaky hepatitídy typu B

U väčšiny infikovaných ľudí, hlavne na začiatku ochorenia sa nemusia vyskytnúť žiadne výraznejšie príznaky. Zákernosť tejto nie len sexuálne prenosnej choroby je v tom, že má pomerne dlhú inkubačnú dobu. Najčastejšie infikovaní ľudia hepatitídou typu B trpia zvýšenou telesnou teplotou, bolesťami hlavy a svalov. Celkovo sa sťažujú na vyčerpanie a únavu. Nechutenstvo, zvracanie a hnačka tiež patria do typických symptómov ochorenia.

Neskôr sa objavuje žltkasté sfarbenie kože, očných bielok (typický príznak žltačky) a objavuj sa aj tmavožlté sfarbenie moču ako dôsledok poškodenia pečene, čo je vyvolané hromadením sa žltohnedého farbiva (bilirubínu) v krvi, ktorý sa za normálnych okolností filtruje v pečeni. Asi každý desiaty nakazený človek sa nevylieči, a tak sa stáva nosičom vírusu HBV do konca svojho života. Títo ľudia sú vo zvýšenej miere ohrození cirhózou pečene a vznikom rakoviny pečene.

Diagnostika hepatitídy typu B

Asi najednoduchšou diagnostikou hepatitídy typu B je serologické vyšetrenie zo vzorky odobranej krvi. Jednak týmto vyšetrením môžeme preukázať prítomnosť samotného vírusu HBV, alebo zvýšené protilátky proti danému vírusu. Takisto sa môže vyšetriť moč infikovaného a z krvi urobiť pečeňové testy, ktoré nám tiež poukazujú na poškodenie jej funkcie.

Liečba hepatitídy typu B

Najúčinnejšia liečba proti hepatitíde typu B je prevencia! Účinné vakcíny, na ktoré sa dá spoľahnúť sa podávajú v troch dávkach v rozmedzí 0, 1 a 6 mesiacov. Ochrana proti HBV nastupuje mesiac po poslednej tretej dávke vakcíny. V súčasnej dobe neexistuje žiadna účinná liečba proti hepatitíde typu B. Po 4. až 8. týždňoch choroba sama ustupuje, ale vírus ostáva v tele a naďalej nerušene poškodzuje pečeň.

Jediná možnosť ako zmierniť jednotlivé príznaky ochorenia a minimalizovať mieru poškodenia pečene je podporná liečba. Podporná liečba hepatitídy typu B spočíva v šetrnej diéte aj niekoľko mesiacov, dodržiavaním kľudu na lôžku a dodržiavaním osobnej hygieny. Podávajú sa napríklad analgetiká na zmiernenie bolestí, alebo lieky účinné proti hnačke a podobne. Takže liečia sa jednotlivé symptómy.