Pohlavné choroby

Príznaky, diagnostika a liečba kvasinkovej infekcie

Kvasinková infekcia, alebo mykóza je veľmi častým problémom ženskej populácie. Trpí na toto aj pohlavne prenosné ochorenie skoro každá druhá žena. Candida albicans, pôvodca kvasinkovej infekcie, je telu vlastná baktéria, ktorá pri zmene pH v pošve sa premnoží a spôsobuje žene veľmi nepríjemné pocity.

Príznaky kvasinkovej infekcie

Typickým prejavom mykotickej infekcie je nepríjemné a neutíchajúce svrbenie v oblasti pohlavných orgánov. K tomu sa pridáva pálenie a tvarohový, biely výtok. Svrbenie je veľmi časté v období, keď žena je tehotná, čo je veľmi nepríjemné. Pošva vykazuje všetky známky zápalu.

Diagnostika kvasinkovej infekcie

Stanovenie diagnózy pri mykóze nie je také náročné. Keďže kvasinková infekcia má typický tvaroho –biely výtok, už pohľadom lekár vie stanoviť o aký druh infekcie sa jedná. Pre utvrdenie správnosti svojej diagnózy, môže odobrať vzorku výtoku a v špeciálnej pôde odoslať do laboratória.

Liečba kvasinkovej infekcie

Pri potvrdení premnoženia candidy albicans sa najčastejšie používajú rôzne maste tzv. antimykotiká. Môžu sa podať aj tabletky per orálne (cez ústa), ale najčastejšie sa používajú rôzne vaginálne globule (čapíky), ktoré majú anitimykotický účinok. Obvykle liečba partnera nie je nutná, ale pri opakujúcich mykotických zápaloch pošvy je vhodné preliečiť aj muža. Obvykle stačí podanie antimykotickej maste po dobu aspoň piatich dní. Vhodné je pri liečbe mykózy sexuálna zdržanlivosť.