Pohlavné choroby

Príznaky genitálneho herpesu

Príznaky genitálneho herpesu nemusia byť zo začiatku ochorenia až tak viditeľné. Obvykle po 2. až 10. dňoch od preniknutia nákazy do organizmu, sa objaví pálenie, svrbenie a bolesť v genitálnej oblasti, či oblasti okolo konečníka. U žien sa môže objaviť neobvyklý výtok z pošvy.

V genitálnej oblasti, v okolí konečníka a zadku sa začínajú objavovať viacpočetné vyrážky, pľuzgieriky, ktoré svojou prítomnosťou vyvolávajú bolesť. Pohlavný styk sa stáva nepríjemný, pretože postihnutá osoba má oblasť genitálií veľmi citlivú. Často krát sa objavuje zdurenie priľahlých lymfatických uzlín.

Infikovaný človek genitálnym herpesom pociťuje celkovú slabosť, môže byť prítomná zvýšená telesná teplota a bolestivosť svalov, či bolestivé močenie. Takýto človek sa cíti ako pred vypuknutím chrípky. Nepríjemné a bolestivé vyrážky u žien môžu byť len v pošve a na krčku maternice, kde nie sú vidieť a teda žena nemusí akútne štádium herpesu spozorovať včas.

Obvykle po uplynutí 2. až 3. týždňoch prvotné príznaky genitálneho herpesu sú na ústupe a infekcia sa dostáva do pokojového štádia. U väčšiny sa však periodicky vracia, ale symptómy sú miernejšie. V akútnom štádiu, hlavne keď sa pľuzgieriky rozkladajú sú veľmi infekčné, preto sa vyhýbajte bližšiemu telesnému kontaktu s takouto osobou.