Pohlavné choroby

Príznaky infekcie HIV

Priebeh ochorenia je rôznorodý a príznaky nemusia nastúpiť hneď po infikovaní sa vírusom HIV. U väčšiny ľudí, ktorí sa nakazili vírusom HIV sa objavujú na začiatku ochorenia príznaky typické pre chrípkové ochorenie, ako nepochybne je bolesť svalov, celková únava a malátnosť, zvýšená telesná teplota a zdurenie lymfatických uzlín (sú to žľazy bojujúce s infekciou).

Človek nakazený vírusom HIV nemusí mať žiadne príznaky dokonca aj 10 rokov, pri tom si ale treba uvedomiť, že pre okolie je nebezpečný tým, že stále vírus HIV môže šíriť ďalej. Každý infikovaný človek na chorobu AIDS umiera. Vírus HIV mu napáda jeho imunitný systém, ktorý nie je schopný plniť svoju obrannú povinnosť, a tak človek je veľmi náchylný na rôzne aj banálne infekcie, ktoré za normálnych okolností telo hravo zvládne prekonať.

Priebeh tejto sexuálne prenosnej choroby by sme mohli rozdeliť do štyroch štádií

Štádium I – toto prvé štádium predstavuje akútnu formu infekcie, ktorá obvykle nastupuje po 2. až 3. týždňoch od preniknutia vírusu HIV do organizmu. U infikovanej osoby sa objavia príznaky chrípkovej infekcie, či mononukleózy. Toto štádium ochorenia sa zvykne označovať aj, že sa jedná o akútny retrovirálny syndróm.

Štádium II – predstavuje bezpríznakové obdobie prebiehajúcej infekcie HIV. Toto bezpríznakové štádium môže trvať aj niekoľko rokov ( 2 až 10 rokov a aj viac). Napriek tomu, že infikovaný človek nemá žiadne viditeľné známky infekcie, vírus je aktívny v jeho tele a nepretržite pracuje na likvidácii jeho imunitného systému. Obranyschopnosť organizmu voči infekciám sa znižuje, čo infikovanú osobu ohrozuje na jej živote.

Štádium III – sa často krát zvykne označovať aj ako štádium generalizovanej lymfadenopatie so zdurením lymfatických uzlín aj mimo oblasť slabín. Čo už aj z dlhého názvu vyplýva, že sa telo musí neustále vysporiadať s čoraz častejšími infekciami, ktoré telo doslovne bombardujú. Lymfatické uzliny, ktoré sú pre telo prvotnými filtrami infekcie sa zväčšujú na krku, v podpazuší a samozrejme v oblasti slabín. U takéhoto človeka je pozorovaný dosť výrazný úbytok na váhe, únava, vysoké horúčky, zvýšené potenie, opakujúce sa kvasinkové ochorenia, nevyliečiteľný herpes a všeobecné zníženie odolnosti voči bežným infekciám.

Štádium IV – alebo štádium vlastnej choroby AIDS. Je považované za najhoršie a najťažšie štádium. Oslabený imunitný systém úplne zlyháva a takto oslabený organizmus podlieha rade pridružených ochorení. U takto postihnutého človeka sa vyskytujú vysoké horúčky, výrazný úbytok na váhe, slabosť, únava, dlhotrvajúca hnačka, poklesom celkovej aktivity až atrofia svalov.

V tomto štádiu sa dosť výrazne poškodzuje centrálna nervová sústava (CNS) spolu s periférnymi nervami, čo naznačuje blížiacu sa smrť. Ženy často trpia na rakovinu krčka maternice. Táto sama o sebe zákerná choroba, ešte rýchlejšie napreduje. Ľudia pozitívny na HIV a chorí na AIDS často trpia zápalmi pľúc, ktoré nazývame Pneumocystis carinii.

Môžem uviesť pár chorôb, s ktorými musia zápasiť ľudia infikovaní HIV v poslednom VI štádiu ochorenia: Napríklad je to toxoplazmózová encefalitída s bolesťami hlavy, letargiou, zmätenosťou a kŕčmi, nie je zriedkavá ani cytomegalovírusová ecefalitída, nádory CNS, aseptická meningitída, poruchy srdca (endokarditída), krvácanie do mozgu atď.