Pohlavné choroby

Príznaky kvapavky

V prevažnej väčšine u ľudí trpiacich na kvapavku sa v rannom štádiu nemusia vyskytnúť vôbec žiadne príznaky. Z tohto dôvodu býva často kvapavka, gonorea neliečená včas. Pokiaľ sa na ochorenie príde, má kvapavka dostatok času, aby infikovala iné časti tela a pekne a hlavne nerušene sa šírila ďalej.

V odbornej praxi sa rozlišuje tzv. horná a dolná kvapavka, gonorea. Pod dolnou formou kvapavky si môžeme predstaviť, že baktérie infikujú Bartoliniho žľazu (je to žľaza vo vagíne, ktorá zabezpečuje zvlhčenie pošvy pri pohlavnom styku, čo uľahčuje preniknutiu penisu do vagíny), cervix (krček) a jeho žľazy a žľazy nachádzajúce sa v rekte (konečník).

Za hornú formu kvapavky považujeme, keď sa infekcia rozšíri na sliznicu maternice, prechádza až na vajíčkovody k vaječníkom. Dolná kvapavka u muža veľmi rýchlo od doby nakazenia sa, dá o sebe vedieť, na rozdiel od dolnej formy kvapavky u ženy. Tá z väčšej časti prebieha bez príznakov.

Ak sa objavia nejaké príznaky kvapavky udeje sa tak s najväčšou pravdepodobnosťou medzi 2., 5. až 10. dňom od preniknutia baktérií do organizmu. Ak zbadáte u muža mliečny výtok z penisu aj mimo ejakulácie, nemajte s ním pohlavný styk, ale okamžite spoločne navštívte lekára. S najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o kvapavku.

Obyčajne sa u mužov na kvapavku, gonoreu príde oveľa skôr ako u žien, pretože už v prvých troch dňoch od nákazy sa objaví začervenanie a opuch okolo močovej trubice. Pri močení muž pociťuje nepríjemné pálenie. Ak sa kvapavka v tomto štádiu nelieči, za dva až tri týždne sa infekcie rozšíri na močový mechúr a prostatu.

V tomto štádiu kvapavky sú semenníky na dotyk veľmi citlivé, dalo by sa povedať, až veľmi bolestivé. Muž tento stav môže pociťovať akoby mal horúčku v danej oblasti. Tento fakt neskôr môže vyvolať problémy s plodnosťou. U ženy sa v prvých dňoch nemusia objaviť žiadne príznaky, ktoré by upozorňovali na prítomnosť baktérií kvapavky.

Ak sa však objavia, poväčšine je to žltkastý až zelenkavý výtok z pošvy, alebo výtok z rekta. Problémy sa môžu objaviť aj pri močení, a to hlavne pálenie alebo svrbenie. Pri vaginálnom vyšetrení ženy, lekár na vývodoch Bartoliniho žľazy môže vidieť drobné červené bodky ako pri uštipnutí blchou. Neliečená, alebo veľmi neskoro liečená kvapavka vedie aj u ženy k možnej sterilite, alebo k problémom otehotnieť a donosiť zdravého potomka.

Neliečená kvapavka, gonorea sa môže dostať do krvného obehu a teda tým pádom aj do ostatných orgánov tela. Infikuje kĺby, srdcové chlopne alebo mozog. V takomto prípade postihnutý má vysokú teplotu, pociťuje akútnu bolesť v oblasti panvy, sťažuje sa na bolesť brucha, bolesť krížov, časté nutkanie na močenie, opuch a veľkú citlivosť žliaz v oblasti slabín. Objavuje sa vyrážka kdekoľvek na tele, časté bolesti v krku, v hornej časti brucha a pliec. Toto štádium si vyžaduje okamžitú pomoc lekára.