Pohlavné choroby

Príznaky (HPV) ľudského papilomavírusu

V mnohých prípadoch infekcia HPV prebieha asymptomaticky (bez príznakovo) a organizmus sa do 24 mesiacoch vďaka svojej vlastnej obranyschopnosti vírusu dokáže zbaviť. Až v roku 1954 bol prvýkrát popisovaný prenos HPV pohlavným stykom. Pri pohlavnom styku dochádza k malým poraneniam, trhlinkám, ktoré sú následne infikované papilomavírusom, ktorý prechádza až do epitelu a infikuje bazálne bunky.

Inkubačná doba pre vznik komdylómov sú 3 týždne až 8 mesiacov. Je to teda najčastejšie sa vyskytujúci príznak tohto pohlavne prenosného ochorenia. Condylomata accuminata si môžeme predstaviť ako bradavicové útvary, ktoré sa spočiatku vyskytujú veľmi ojedinele, alebo sú také malé, že často dlhú dobu sú nespozorovateľné.

Pri svojom narastaní a bujnení zväčšujú svoj objem a rozsah, čo sa už nedá prehliadnuť. Tento druh kondylómom je vyvolaný prítomnosťou vírusu HPV 6 a 11. Sú skôr špicatého tvaru, vypuklé a majú belavé sfarbenie. U mužov sa objavujú na penise, miešku a v okolí konečníka. U žien postihujú oblasť pošvy, krčku maternice a oblasť vonkajších pohlavných orgánov.

Druhou formou sú ploché kondylomatózne papuly, ktoré sú nízke, skôr v tvare škvrny a majú granulárny povrch do červena sfarbený. Tento druh bradavíc môže vytvárať tzv. mozaiku a často bývajú pigmentované. Ich pôvodcami je vírus HPV 16 alebo 18. V oblasti vulvy a penisu sú často označované ako Bowenoidná papulóza. Všeobecne sa uvádza, že bradavice sú nebolestivé a často bývajú také malé, že dlho ostávajú nepoznané, lebo nie sú voľným okom viditeľné.