Pohlavné choroby

Príznaky syfilisu

Syfilis alebo lues môže prebiehať veľmi zdĺhavo, ale čo určite na seba nenechá príliš dlho čakať, je vyrážka na genitáliách alebo niekde inde na tele. Táto vyrážka sa na tele objavuje v intervale od 10. dňa až 3 mesiace od preniknutia pôvodcu syfilisu do organizmu. Syfilitická vyrážka obvykle spočiatku je nebolestivá, môže byť niekoľko centimetrov veľká, hladká a vypuklá.

U žien sa zvyknú objavovať vo vagíne, alebo krčku maternice, a keďže sú nebolestivé, často ostávajú neodhalené. Miznú samy, ale baktérie syfilisu ostávajú v tele naďalej. U niektorých ľudí môže syfilis prejsť do pokojového štádiá, čo znamená, že sa už u daného jedinca žiadne príznaky nemusia znovu objaviť.

Potešiteľné je, že pri správnej diagnostike a včasnom podchytený syfilisu, je táto pohlavne prenosná choroba liečiteľná. No nebolo tomu tak vždy. K objavení a hlavne nájdení tej správnej liečby viedla dlhá cesta. Syfilis bol chorobou, na ktorú bohužiaľ ľudia v minulosti umierali. Až v roku 1929, keď sa podarilo objaviť Penicilín, svitla nádej pre infikovaných ľudí. Klinický priebeh syfilisu by sme mohli rozdeliť do troch hlavných štádií: primárne, sekundárne a terciálna štádium.

Primárne štádium syfilisu

V primárnom štádiu syfilisu vzniká na mieste vniknutia pôvodcu syfilisu nebolestivá, hladká a vypuklá vyrážka, často označovaná ako tvrdý vred – ulcus durum. Miestom vniknutia infekcie najčastejšie býva penis, pysky ohanbia, vagína, okolie pohlavných orgánov, ústa alebo konečník. Do týždňa sa objavuje zdurenie priľahlých lymfatických uzlín. Tomuto zdureniu sa zvykne hovoriť aj „ BUBO“. Inkubačná doba pre prvé štádium syfilisu je obvykle trojtýždňová.

Ak sa však primárny afekt, teda tvrdý vred objaví na menej dostupných miestach, tak syfilis dlho ostáva nepoznaný, a tým pádom neliečený. Žena, ktorá je tehotná, môže syfilis preniesť ako na plod, tak aj na dieťa pri pôrode. Čím je kratší odstup od nákazy matky a dĺžkou jej tehotenstva, tým je riziko pre dieťa väčšie. Postihnutie takýchto novorodencov s vrodeným syfilisom je pomerne vážne. Rovná sa druhému štádiu syfilisu u dospelého človeka.

Sekundárne štádium syfilisu

Príznaky sekundárneho štádia sa začínajú u postihnutého so syfilisom objavovať obvykle po uplynutí 9. týždňov. Toto druhé štádium je veľmi rôznorodé, nie všetky zo spomínaných príznakov sa u každého infikovaného človeka prejavia. Pôvodca ochorenia, teda treponema pallidum sa z miazgovodov a lymfatických uzlín dostávajú do krvného obehu, a tým pádom sa infekcia dostane do celého tela.

Typické pre toto štádium syfilisu je centrálne zdurenie lymfatických uzlín a objavujú sa lokálne alebo generalizované kožné výsevy. Vyrážky na koži môžu pokrývať celé telo, alebo sa nachádzajú len napríklad na vnútornej strane rúk, spodku chodidiel, hrudníku alebo brušnej stene. V okolí genitálií obvykle tvoria veľké ploské alebo vypuklé, sivobiele škvrny, ktoré sa spájajú do otvorených ložísk.

Otvorené ložiská, rozpadajúce sa vredy, sú v tomto štádiu vysoko infekčné. Odborne sa týmto kožným výsevom alebo vriedkom zvykne hovoriť condilomata lata. Vždy sa ich vyskytuje niekoľko vedľa seba a často vytvárajú veľké papulózne plochy. Zmenám sa nevyhne ani pošva a krček maternice, kde je možné pozorovať červenohnedé, mierne vyvýšené škvrny, veľké asi ako šošovica. V tomto štádiu sa môže už objaviť aj horúčka, únava, bolesti hrdla, vypadávanie vlasov a strata chuti do jedla.

Ako aj pri prvom štádiu, tak aj v druhom štádiu môžu príznaky samy ustúpiť a v latentnej podobe môže syfilis prežívať u infikovaného aj niekoľko rokov alebo dokonca až do konca života. Po uplynutí jedného roka nebýva syfilis v latentnej podobe tak infekčný ako nazačiatku. Tehotná žena aj napriek tomu môže svoje dieťa infikovať, preto je treba stále myslieť na toto zákerné ochorenie a urobiť potrebné vyšetrenie na jeho diagnostikovanie a následné liečenie antibiotikami.

Terciálne štádium syfilisu

Asi jedna tretina postihnutých sa dostáva až do tretieho, posledného štádia syfilisu. V tomto štádiu sa u infikovaných ľudí objavujú dosť vážne kardiovaskulárne poškodenia a zmeny na kostre a kĺboch. Postihnutý je aj mozog a nervová sústava, čo často neskôr vedie k neurologickému zlyhaniu až demencii. Postihnutý máva halucinácie, manicko – depresívne prejavy ,až dochádza k úplnej paralýze. V konečnom štádiu syfilisu človek slepne, stráca všetky reflexy, trpí únikom moču a stolice, úplnej demencii, čo končí jeho smrťou.

Na jednotlivých obrázkach možno vidieť už druhé teda sekundárne štádium syfilisu a to konkrétne condylomata lata. Tieto kožné vyrážky sú pri svojom rozpade veľmi infikčné.