Pohlavné choroby

Syfilis (Lues)

Syfilis alebo lues, ako sa zvykne označovať táto pohlavne prenosná choroba, je veľmi životunebezpečná. Infekciu vyvoláva spirochéta Treponema pallidum, ktorá bola objavená v roku 1905 Schaudinnom a Hoffmannom. Infikovať sa človek môže predovšetkým nechráneným pohlavným stykom, či už vaginálnym, orálnym alebo análnym. K nákaze je možné dôjsť aj pri kontakte so syfilitickou vyrážkou na tele postihnutého.

Syfilis sa môže preniesť z matky na plod počas samotného tehotenstva. Štvrtina infikovaných detí sa rodí mŕtvych alebo umiera krátko po narodení. Deti nakazené syfilisom rodí až polovica neliečených žien. Takéto deti majú vážne poškodené srdce, mozog a oči. Z tohto vážneho dôvodu sa každej jednej tehotnej minimálne jeden krát počas tehotenstva odoberie krv a pošle sa na vyšetrenie syfilisu. Ak sa na infekciu príde včas, dá sa veľa zachrániť. Obyčajne sa lieči podaním antibiotík.

Syfilis je hrozbou pre celý svet. Bol považovaný za chorobu minulosti, ale bohužiaľ čísla nakazených v posledných rokoch stúpajú. Je veľmi zaujímavé, že v prevažnej väčšine postihuje viac mužov ako žien. Šíri sa hlavne medzi mladými, sexuálne veľmi aktívnymi ľuďmi, ktorým slovo monogamia veľa nehovorí. Dodržiavaním zásad bezpečného sexu, používanie kondómu (prezervatívu), mať vzťah s jednou partnerkou/partnerom, je pár dobrých rád, ako sa úspešne tejto pohlavne prenosnej chorobe vyhnúť.

Na obrázku 1 ako aj na obrázku 2 je zobrázený pôvodca syfilisu. Ide o jednobunkový organizmus z čelade Spirochét, ktorý nesie názov Treponema pallidum.

Syfilis môžeme rozdeliť podľa spôsobu nákazy na vrodený tzv. kongenitálny syfilis, alebo na syfilis získaný, čiže akvirovaný. Väčší podiel na počte nakazených ľudí má práve získaný syfilis. Neliečený syfilis môže vážne postihnúť všetky orgány v tele. Najčastejšie napadá srdce, mozog, miechu a kožu. V neskorších štádiách môže viesť k duševným poruchám až k smrti.