Pohlavné choroby

Trichomoniáza (Trichomoniasis)

Trichomoniáza alebo trichomoniádová infekcia, ako sa často zvykne nazývať, patrí medzi známe pohlavne prenosné ochorenie. Výskyt trichomoniády je v dnešnej dobe pomerne častý. Trpia ním však predovšetkým mladí ľudia v reprodukčnom veku ( 16. – 35. rok života). Preukázané je, že až 20% žien v reprodukčnom veku sa stretne s touto pohlavne prenosnou chorobou.

Trichomoniáda postihuje v prevažnej väčšine pohlavné ústroje, niekedy však môže osídliť aj uretru (močovú trubicu), konečník, alebo cez pošvu prejsť na krček maternice až do dutiny maternice. Prítomnosť trichomoniády zvyšuje riziko nákazy inými sexuálne prenosnými chorobami akými nepochybne sú AIDS a infekcia HIV, alebo mykotická kolpitída (zápal). Infekcia sa najčastejšie prenáša pohlavným stykom s nakazenou osobou.

Veľmi zriedkavo sa stáva, že sa človek môže nakaziť na toaletách, použitím rovnakého uteráka, alebo pri návštevách v saune. Nákaza pri análnom styku je skoro nemožná, pretože pôvodca trichomoniády sa v čreve nemôže rozmnožovať. Tehotná žena, u ktorej sa trichomoniáda nelieči, obyčajne porodí skôr ako by plánovane mala a dieťa má nízku pôrodnú hmotnosť.

Pôvodcom tejto pohlavne prenosnej choroby je bičíkovec Trichomonas vaginalis. Pre život mu najviac vyhovujú anaroróbne podmienky, naznáša vyschnutie. Toleruje akékoľvek pH, ale biologicky aktívny je pri pH 5,5 až 7,0, teda v kyslom prostredí sa mu darí najviac.

Trichomoniáda ostáva veľmi dlho neodhalená, pretože vo väčšine prípadov nespôsobuje žiadne viditeľné príznaky, a to hlavne u mužov. Ak sa však nejaké príznaky objavia sú to pálenie pri močení (u mužov), spenený výtok z pošvy (u ženy) s typickým odorom (zápachom), môže byť žlto – zelenej farby. Svrbenie v okolí pohlavných ústrojov, často aj pri močení a bolesť.