Pohlavné choroby

Vírus HIV, AIDS

AIDS a HIV sú skratky najobávanejšej a dalo by sa povedať, aj najzávažnejšej sexuálne prenosnej choroby. Spoločnosť túto zákernú pohlavne prenosnú infekciu označila za pohromu 20. storočia a nepochybne ňou je aj v 21. storočí. AIDS je sexuálne prenosná choroba pomenovaná podľa anglickej skratky jej názvu Acquired Immunodeficiency Syndrom, čo v slovenčine doslovne znamená syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti.

Syndróm je súbor symptómov, či vonkajších príznakov ochorenia. Imunitná nedostatočnosť pre jednotlivca znamená zvýšenie možnosti nákazy a nezvládnutia daného zdravotného problému, z dôsledku oslabenia obranného mechanizmu. Takže človek nakazený vírusom HIV alebo chorí na AIDS môže veľmi ľahko prechladnúť, čo pre jeho organizmus môže mať až fatálny koniec.

Vírus zodpovedný za AIDS označujeme skratkou HIV (Human Immunodeficiency Virus). HIV v preklade znamená ľudský vírus imunitnej nedostatočnosti. Tento vírus preniká do organizmu a infikuje bunky imunitného systému, skôr než organizmus dokáže na tento fakt zareagovať. Postupné šírenie sa vírusu likviduje imunitný systém, ktorý zlyháva a infikovanému človeku tým môže vyvolať až smrť.

Vírus HIV bol objavený a popísaný po prvý krát v roku 1981. V súčasnosti je možné sa dať otestovať na HIV typu HIV I a HIV II. K prenosu vírusu HIV najčastejšie dochádza akýmkoľvek pohlavným stykom (análnym, orálnym, vaginálnym). U narkomanov k prenosu dochádza krvnou cestou a to hlavne tým, že používajú nesterilné ihly na podávanie drog.

Na infekciu sú náchylnejší viac muži ako ženy, takže pomerne dosť veľkou skupinou infikovanou vírusom HIV sú aj homosexuáli. V dnešnej dobe prenos HIV vírusu podaním transfúzie je takmer vylúčený. Tehotná žena môže infikovať svoje dieťa počas tehotenstva, pôrodu ako aj po pôrode, ak bude dojčiť. Vírus HIV sa nachádza v telesných tekutinách ako je sperma, pošvový sekrét, krv a materské mlieko.